Centry 🙌

Centrované míče patří mezi nejtěžší brankářskou disciplínu.

Zahrnuje širokou škálu skillů, které musí brankář zvládnout, aby byl v chytání centrů opravdovou špičkou.

Správná technika, odhad, rozhodovací procesy, koordinace, vnímání a orientace v prostoru, výskok, fyzická příprava a v neposlední řadě odvaha. To všechno jsou dovednosti, které se dají více či méně trénovat. Velkou roli hrají také zkušenosti, které brankář získá tréninkem a zápasy.

Buď odvážný a neboj se udělat chybu. I tak se učíš a posouváš kupředu.

 

Centry - tipy #1 (video)

1. Postavení - základem je správné postavení před centrovaným míčem. Rozlišujeme, z jakého prostoru hřiště centr přichází. Při centru ze strany máme otevřené postavení (45 stupňů).

2. Zůstaň klidný - nedělej žádné zbytečné pohyby ještě než míč letí. Počkej jak míč vyletí (cca 5-10m). Podle počáteční trajektorie vyhodnoť, do jakého prostoru míč letí.

3. Uprav si pozici - kratšími či delšími úkroky si uprav pozici tak, aby jsi se mohl odrazit ze správné nohy.

4. Správná odrazová noha - jednoduché pravidlo říká - pokud jde centr z pravé strany = odrážíme se z pravé strany. Z levé zase z levé nohy.

5. Využij koleno - vytrčením kolena vnější nohy se nejenom chráníme před útočícím hráčem, ale také nás vynese o něco výš v odrazové fázi.

6. Nejvyšší bod - snaž se chytit míč v co nejvyšším bodě - dostaneš se tak nad všechny hráče a staneš se králem svého území.