Grip

grip

 

Část rukavic, která plní tu nejdůležitější funkci. Ano, jedná se o pěnu neboli latex. Bez něj by byly brankářské rukavice vlastně k ničemu. A buďme upřímní, špatný neboli nekvalitní latex je také k ničemu. To je důvod, proč si na výběru správného latexu pro naše brankářské rukavice dáváme tolik záležet.

Jen pro upřesnění, na trhu můžete najít desítky druhů latexu na rukavicích a proto je velmi těžké se mezi nimi zorientovat. Nutno říct, že ty největší firmy vyrábějící brankářské rukavice si vyrábí pěnu sami podle vlastních požadavků. Každý rok představí novou revoluční pěnu, ale nenechte se zmýlit, základ je většinou stejný a jedná se spíš o marketing a design, aby se rukavice lépe prodávaly.

Z vlastní zkušenosti víme, že není potřeba se zabývat všemi druhy pěny. Rovnou se vyhněte rukavicím s pěnami zvanými Soft, Super Soft, Basic, Training atd. Jejich přilnavost je sice slušná, ale rapidně klesá po pár použitích a o výdrži se nemusíme ani bavit.

Takový latex na našich rukavicích nikdy neuvidíte.

 

Jaké jsou tedy typy pěn, o kterých má smysl přemýšlet?

1. Nejlepší latex, který na trhu najdete v poměru přilnavost/výdrž je pěna s názvem Contact latex. Chytají s ní brankáři na světové úrovni. Má vynikající přilnavost za všech podmínek a málokdy se stane, že by se rychle opotřeboval (s výjimkou častých a intenzivních tréninků především na umělé trávě). I po opotřebení má stále skvělé vlastnosti a vydrží opravdu dlouho (za předpokladu, že se o rukavice správně staráme). 

Contact latex je pro nás první volbou, při výběru pěny na naše rukavice. Testovali jsme desítky latexů a na tento typ nedáme dopustit.

2. Dalším typem latexu je tzv. Giga latex. Tato pěna se vyznačuje vysokou odolností proti opotřebování a má konstantní přilnavost. Ovšem o něco nižší než Contact latex. Tento typ latexu doporučujeme pro tréninkové rukavice, především na suchém povrchu.

3. Pro dětské brankářské rukavice využíváme také pěnu Quartz Grip. Je to speciální směs pěny se specifickým tečkovaným designem. Stejně jako Giga latex má menší přilnavost než Contact, ovšem velmi dobře plní funkci odolnosti. Tuto pěnu můžete najít také na profesionální úrovni.

4. Poslední pěna, která má vynikající vlastnosti především v mokrých podmínkách je Aqua latex. Tato pěna je méně odolná, avšak skvěle plní funkci přilnavosti za mokra. Nedoporučuje se tedy ji používat například na suché umělé trávě.

 

Všechny zmíněné typy latexů na naše rukavice vyrábí německá firma Latico a je zárukou té nejvyšší kvality.

Toto je přehled těch nejlepších latexů pro brankářské rukavice. Ať už si vyberete jakýkoliv, nemusíte mít strach, že byste šlápli vedle.